Az akupunktúra legszélesebb körben a fogyókúrával kapcsolódva terjedt el Magyarországon. Köztudott, hogy tűket használ gyógyító eszközül, s Kínából származik. Ettől némi misztikus köd is körüllengi.
IME NÉHÁNY TANÁCS FOGYÓKÚRÁZÓKNAK:
MIT KELL TUDNI A FOGYÓKÚRÁRÓL?
A fogyókúra célja a testsúly csökkentése. Általában munka mellett szeretnénk fogyni, ami sok időt és energiát, odafigyelést igényel!
Az alap a megfelelő diéta. A cél, hogy minél kevesebb kalória jusson a szervezetünkbe.
A 3 fő energiaforrásunk közül/ szénhidrátok, fehérjék, zsírok- a 4. az alkohol/ csupán a szénhidrátokat tudjuk annyira megszorítani, hogy szervezetünk ne károsodjon. A szénhidrátok lecsökkentésével a zsírok fogyasztása is csökken- próbáljunk zsírt enni kenyér nélkül. Ettől még nem indul el a zsírtartalékok elégetése, mert a májban tárolt szénhidrátok kis ideig pótolják a hiányzó bevitelt. A testünk 36C fokon tartása és a vércukorszint állandóságának megőrzése mellett egy idő után megindul a zsírégetés. A zsírbontás során felszabaduló anyagcseretermékek már önmagukban is csökkentik az étvágyat.
A fogyókúra első 2 hete a legnehezebb, mert alapjaiban kell megváltoztatni evési szokásainkat és életmódunkat. Hogyan?
Térjünk vissza a hagyományos étkezéshez-reggeli, ebéd, vacsora.
Reggeli: májunk éjjel 23-3 óra között méregtelenít, és kiválasztja az epét, amit a reggelivel ki kell üríteni, mert ez indítja be a perisztaltikát és az emésztőnedvek kiürülését. Az epe ingere a tojás, olaj, zsír. Együnk tojást, tejfölt, vajat, sajtot, juhtúrót, olajos halat, de szalonnát, kolbászt is lehet, nyáron salátát leöntve olajjal-citrommal, savanyú káposztát. Nem szabad enni kenyeret, zsemlyét, müzlit, zab és kukoricapelyhet! ! Inni kávét, teát, nem szabad édes gyümölcslevet, cukrot!
Ebéd: lassan, nyugodtan, ebédidőben együnk. Az elfogyasztott étel az eddigi mennyiség fele legyen. Köretek- párolt zöldség fűszeresen, kevés rizs. Nem szabad a magas szénhidrát tartalom miatt: tészta, burgonya, bab, borsó, lencse, édesség. A kukorica, sárgarépa is tartalmaz szénhidrátot. Legjobb zöldségek a káposztafélék / káposzta, karfiol, brokkoli, karalábé / epehajtó hatásuk miatt, és az alacsony kalóriájú zöldségek- spenót, sóska, uborka, cukkini, tök, spárga, retek, paprika, paradicsom, hagymafélék, édeskömény. A savanyúság jó kiegészítő. Nagyon jók a zöldséglevesek fűszerezve-levestészta nélkül. Az emésztést-égetést segíti a köménymag, koriander, gyömbér, a keleti fűszerek, csípős fűszerek-aki bírja. A húsfogyasztást nem kell korlátozni, de egyes emberek csak zöldségekkel jobban tudnak fogyni. Lehet pörkölt is, de zöldséggel keverve/ székelykáposzta/.
Vacsora: kimarad!!! Evés helyett mozogni kell. A mozgás/ futás, gyaloglás- combizmok használata/ megemeli az alapanyagcserét- az égetést, így az a mozgás abbahagyása után még órákig égeti a zsírpárnákat. Esetleg a mozgás után kis vacsora pótlás lehet/ chia mag, kefír, reteksaláta, kevés sült hús vagy sült zöldség.
A NASSOLÁS TILOS! A fogyókúra első 2 hetében írjunk minden falatot, amit megeszünk- s kiderül a mennyiség…Az étkezések között elfogyasztott pisztácia, mogyoró, mandula nagyon sok kalóriát tartalmaz, s nem ellenőrizhető a mennyisége. Önfegyelem!
A gyümölcsök nagyobb része tele van cukorral!/ szőlő, banán, barack, dinnye, szilva, narancs/. A legjobb az alma, melynek béltisztító hatása is van . Fogyasztható a földieper, ribizli, cseresznye, kivi. A 100%-s gyümölcslevek koncentráltan tartalmaznak cukrot!!!
Viszont a zöldséglevek hasznosak-főleg frissen elkészítve/ cékla, sárgarépa, spenót/.
A diétát méregtelenítésnek kell kiegészíteni. Ezeket illetve a homeopátiás szereket orvosi tanács alapján kell használni.
Béltisztítás : alga, perui kovaföld, korpa, lenmag, beöntés
Vese tisztítás: tea, 6 hetes kúra/Hulda Clark/
Máj tisztítás: Phönix phönohepan, epehajtó teák
lassú táplálás és epehajtás/ Máriatövis és Raphachol/
kávé beöntések vagy keserűsós tisztítás
Phönix méregtelenítő kúra/ Phönix solidago-vese, phönohepan-máj, lymphophön-nyirok, antitox-ált. méregtelenítés, ezeket együtt kell szedni 3 napos váltásban/
Végül gondolkozzon el, mit élt át, ami a hízáshoz vezetett.
Ime néhány lelki ok:
csecsemő-kisgyerek korban: szeretethiány- hasban üresség, tele kell tenni
csecsemőkorban észre nem vett éhezés- megmarad a félelem, hogy éhezni fog
kisgyerekkorból induló félelem-szorongás-gyomorgörcs-égés, amit evéssel old
elfojtott harag- nem engedi ürülni az epét
túl nagy feladatot kap, teljesítmény kényszer/ férfi!/- testileg is nagynak kell lenni
HOGYAN FOGYASZT AZ AKUPUNKTÚRA
Az akupunktúra legszélesebb körben a fogyókúrával kapcsolódva terjedt el Magyarországon. Köztudott, hogy tűket használ gyógyító eszközül, s Kínából származik. Ettől némi misztikus köd is körüllengi.
Hogyan hat az akupunktúra?
Mindenki tanulta fizikából az energia megmaradásának elvét, mely szerint az energia nem vész el, csak átalakul - hol másikfajta energiává, hol anyaggá
/ munkavégzés/. A folyamat fordítva is végbemehet - anyagból is keletkezhet energia / pl. fűtés /.
Az akupunktúra az emberi test energiarendszerével dolgozik. Az energia ugyanúgy behálózza testünket, mint az erek vagy az idegek. Állandóan mindenütt áramlik, eljutva az utolsó sejtig, s ellátja a szöveteket, szerveket a működésükhöz szükséges energiával. Az egészséges emberben az energiaáramlás akadálytalan, s minden testrészünk elegendő mennyiségű és minőségű energiát kap. Betegség akkor keletkezik, ha valamilyen okból lecsökken, elfogy az energiánk, vagy akadály keletkezik / pl. gyulladás /, ami megnehezíti az energia szabad keringését. Ilyen ok lehet a külvilág behatása / hideg, szél, szárazság, forróság, nedvesség, fertőzések, mérgezések /, de lehet a bennünk keletkező , s lassan elborító érzelem / bánat, szorongás, félelem, harag, aggodalom /, mely elfogyasztja energiánkat és akadályozza a keringést. A túlzásba vitt munka, vagy az élvezetek túlhajszolása ugyanide juttat. Az energia átfordulhat olyan hőenergiává, ami károsít, éget , és nem táplál. Ilyen a nagyfoku idegességgel együttjáró szívműködési zavarok, álmatlanság, a haraggal kapcsolódó gyomorégés, gyulladás, a félelemhez kapcsolódó nőgyógyászati gyulladások stb. Akadályt képezhetnek az energiakeringés útjában az izomfeszülések, izületi gyulladások, csontdeformitások, belszervi krónikus gyulladások, szöveti elváltozások.
Milyen betegségek kezelhetők akupunktúrával?
-Energiahiányos állapotok, mint a krónikus fáradtság, alváshiány, elhízás.
-Az izmok, izületek betegségei, fájdalmai, gyulladásai, nehezebben
befolyásolhatok az anatómiai elváltozások
-Az egyszerűbb bőrbetegségek, allergiák
-A fájdalomszindrómák, fejfájások
-A vérkeringés zavarai, vizenyőképződés, visszér, érszűkület, helyi vérhiányok
hideg végtagok, szem, fül vérellátási zavarai
-Emésztőrendszer betegségei: gyomorgörcs és gyulladás, haspuffadás,
székletürítés zavarai
-Nőgyógyászati gyulladások, meddőség bizonyos fajtái
Önmagában nem használható az akupunktúra :
-hosszantartó krónikus betegség esetén, ami különféle hiányállapotokkal jár / vashiány, vitamin vagy fehérjehiány /, komoly pszihés betegségek, amik nagyfoku energiahiány talaján alakultak ki, és olyan anatómiai elváltozások, melyek műtéti megoldást igényelnek / epekő, szívbillentyűelégtelenség, daganat stb./
Fogyókúra kínai módra
Az akupunktúra szemszögéből nézve a túlsúlyos embernél az anyag-energia egyensúlya eltolódott az anyag felhalmozása felé, és már többnyire nem tud magától annyi energiát termelni, hogy képes legyen átalakítani a többlet anyagot / zsír, víz /. A másik ok, amiért magától nem megy a fogyókúra, hogy a felhalmozott többletanyagot sok abban raktározott energia köti, fogva tartja / szorongás, félelem- fenék, csípő /.
Az akupunktúrás orvos feladata:
Pótolni az energiahiányt, hogy képes legyen többet mozogni / égetni a zsírt /, és többet lebontani, kiválasztani / több széklet, vizelet /. Utóbbit segíteni lehet kínai fogyasztó teákkal, melyek szép számban találhatók a gyógynövényboltokban, drogériákban, s közvetlenül a széklet és vizeletelválasztást fokozzák, a ginsengtartalmúak az égetést is. Kezdeti mozgásnak megfelelő a napi egy óra intenzív menés. A jóga vagy qigong gyakorlása szintén energiát szabadít fel a testben úgy, hogy képes oldani a megkötött energiákat. Energiafokozó, belső meleg növelő a gyógyfürdő, szauna rendszeres használata is. Általános energianövelő hatásuk mellett az emésztés tüzét táplálják, így a túlságosan raktározásra beállt anyagcserét az égetés felé tolják el.
Csökkenteni az étvágyat. Helyre kell állítani az emésztés - felszívás normális működését. Ennek célja, hogy a számunkra fontos tápanyagok szívódjanak fel. Így megkapjuk, amire szükségünk van, nem érezzük a hiányt, ami evésre sarkall. Tűszúrással bizonyos lelki tényezők is kezelhetők / bánat, bűntudat /, ami miatt többet eszünk. Fontosak a táplálkozási változtatások, melyek a kalóriamegszorítás / 1000- 1200 kcal / mellett az emésztőrendszer stimulálását, minél több emésztőnedv termelését és kiürítését célozzák / epehajtás reggel !/. Az égetést fokozó fűszereket is javasolunk, mint a bors, chili, curry, hagymafélék, fahéj, szegfűszeg stb. Javasolom, hogy konzultáljon mindenki orvosával, mielőtt elkezd erősebb fűszereket használni, mert hatékony voltuk miatt bajt is csinálhatnak / pl. gyomorfekély /. Felhívom figyelmüket a wok-nak nevezett kínai főzőedényre. Ez egy félköríves vasedény, mely már nálunk is kapható. Nagy felülete miatt percek alatt megsül benne minden, s közben megmarad a rost és vitamintartama, s kisül a víz belőle, így igen alkalmas fogyókúrás célra.
Az akupunktúra harmadik jótékony hatása, hogy telíti a szervezetet energiával, s ettől jobb a szövetek tartása, turgora, ami már az elején cm-kben mérhető térfogatcsökkenést jelent. A fogyókúra elején ez érzékelhető, nem a kg-ban mérhető fogyás.
Természetesen az egyéb panaszokat is figyelembe kell venni, hiszen mindez csak úgy működik, ha az egész testre és lélekre kiterjed. Így jobb lesz a hangulatunk, nő az életkedvünk, egyre szívesebben mozgunk, fölélénkülnek az egyég tevékenységeink, emberi kapcsolataink. Ha figyelünk rá, és fenntartjuk elkezdett új életmódunkat, a fogyás és a jó közérzet maradandóvá válik.
Az akupunktúra hatására kivirágzik az élet, helyreáll a harmónia, az egész-ség, - bennünk és körülöttünk - mindenki örömére.